Europejski kalkulator podatkowy dla samozatrudnionych i freelancerów

Bułgaria vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)

Porównanie podatków B2B 2026: Bułgaria (10% PIT & 25% Norm) vs Rumunia (PFA Sistem Real) przy tym samym przychodzie w EUR — kwota netto na rękę, składki, efektywne obciążenie i limity VAT.

Tabela wyliczeń ustawowych 2026 i oficjalne FAQ — Bułgaria vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)

Bułgaria vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)

Porównanie podatków B2B 2026: Bułgaria (10% PIT & 25% Norm) vs Rumunia (PFA Sistem Real) przy tym samym przychodzie w EUR — kwota netto na rękę, składki, efektywne obciążenie i limity VAT.

  • Bułgaria (Svobodna profesiya · 2026 Strefa Euro · 10% PIT i NAP): Bezkonkurencyjna w UE matematyka dla wysokich przychodów: nielimitowane 25% (lub 40% twórcze/IP) kosztów ustawowych bez faktur + 10% PIT = zaledwie 7,5% (lub 6,0%) krańcowego obciążenia powyżej pułapu składek!
  • Rumunia (PFA în Sistem Real · 2026 ANAF · 10% Podatku i CAS/CASS): Liniowe 10% podatku dochodowego na PFA Sistem Real BEZ limitu przychodów, przy czym zarówno składka emerytalna CAS, jak i zdrowotna CASS w 100% pomniejszają podstawę przed naliczeniem 10% PIT!
  • Próg zwolnienia z VAT i faktury zagraniczne w UE (B2B): Bułgaria — Członek strefy euro od 1 stycznia 2026 r.: krajowy próg 20% ZDDS VAT wynosi 51 130 € (100 000 BGN). Usługi B2B w UE wymagają obowiązkowej rejestracji VIES z art. 97a ZDDS na 7 dni przed 1. fakturą unijną (0% odwrotne obciążenie). | Rumunia — Wysoki krajowy limit zwolnienia z TVA: 395 000 RON (≈ 79 317 €; powyżej 21% TVA w 2026 r.). Usługi B2B w UE korzystają ze specjalnego kodu VIES TVA (0% odwrotne obciążenie) wraz z obowiązkowym systemem ANAF RO e-Factura.
Bułgaria vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)
Przychód brutto (rocznie) Bułgaria — Na rękę (rocznie) Rumunia — Na rękę (rocznie) Bułgaria vs Rumunia
30 000,00 € 22 120,50 € (26,3%) 19 908,43 € (33,6%) +2212,07 €
60 000,00 € 48 924,37 € (18,5%) 44 338,55 € (26,1%) +4585,82 €
85 000,00 € 72 049,37 € (15,2%) 66 838,55 € (21,4%) +5210,82 €
100 000,00 € 85 924,37 € (14,1%) 80 338,55 € (19,7%) +5585,82 €
120 000,00 € 104 424,37 € (13,0%) 98 338,55 € (18,1%) +6085,82 €
Gdzie zostaje więcej na rękę przy 60 000 € w 2026 r.: Bułgaria czy Rumunia?
Przy przychodzie 60 000 € rocznie w 2026 r. dochód netto w kraju Bułgaria wynosi 48 924,37 € (obciążenie 18,5%) wobec 44 338,55 € (obciążenie 26,1%) w kraju Rumunia.
Jak różnią się limity zwolnienia z VAT między krajami Bułgaria i Rumunia w 2026 r.?
Bułgaria: Członek strefy euro od 1 stycznia 2026 r.: krajowy próg 20% ZDDS VAT wynosi 51 130 € (100 000 BGN). Usługi B2B w UE wymagają obowiązkowej rejestracji VIES z art. 97a ZDDS na 7 dni przed 1. fakturą unijną (0% odwrotne obciążenie). Rumunia: Wysoki krajowy limit zwolnienia z TVA: 395 000 RON (≈ 79 317 €; powyżej 21% TVA w 2026 r.). Usługi B2B w UE korzystają ze specjalnego kodu VIES TVA (0% odwrotne obciążenie) wraz z obowiązkowym systemem ANAF RO e-Factura.
Jak wypadają ulgi na start w pierwszym roku działalności (Bułgaria vs Rumunia)?
Bułgaria: Niskie ryzyko kontroli przy zagranicznych kontraktach B2B w ramach wolnego zawodu BULSTAT; umowy z bułgarskimi firmami krajowymi muszą unikać stałych godzin i podporządkowania pracowniczego wg Kodeksu pracy (KT). Rumunia: Przejrzysta ustawowa bezpieczna przystań 7 kryteriów niezależności (art. 7 pkt 3 Codul Fiscal): PFA jest prawnie chronione przed przekwalifikowaniem w etat, o ile spełnione są co najmniej 4 z 7 kryteriów autonomii.