Europejski kalkulator podatkowy dla samozatrudnionych i freelancerów

Polska vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)

Porównanie podatków B2B 2026: Polska (B2B JDG Ryczałt) vs Rumunia (PFA Sistem Real) przy tym samym przychodzie w EUR — kwota netto na rękę, składki, efektywne obciążenie i limity VAT.

Tabela wyliczeń ustawowych 2026 i oficjalne FAQ — Polska vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)

Polska vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)

Porównanie podatków B2B 2026: Polska (B2B JDG Ryczałt) vs Rumunia (PFA Sistem Real) przy tym samym przychodzie w EUR — kwota netto na rękę, składki, efektywne obciążenie i limity VAT.

  • Polska (JDG · Ryczałt, Skala podatkowa i Podatek liniowy): Ogromny limit 2 000 000 €/rok na Ryczałcie ewidencjonowanym (12% IT/software, tylko 8,5% usługi ogólne) bez zbierania faktur kosztowych
  • Rumunia (PFA în Sistem Real · 2026 ANAF · 10% Podatku i CAS/CASS): Liniowe 10% podatku dochodowego na PFA Sistem Real BEZ limitu przychodów, przy czym zarówno składka emerytalna CAS, jak i zdrowotna CASS w 100% pomniejszają podstawę przed naliczeniem 10% PIT!
  • Próg zwolnienia z VAT i faktury zagraniczne w UE (B2B): Polska — Krajowy limit zwolnienia z VAT podniesiony w 2026 r. do 240 000 PLN (≈ 56,1 tys. €; powyżej 23% VAT). W B2B w UE odwrotne obciążenie VAT-UE oraz wdrożenie e-faktur KSeF. | Rumunia — Wysoki krajowy limit zwolnienia z TVA: 395 000 RON (≈ 79 317 €; powyżej 21% TVA w 2026 r.). Usługi B2B w UE korzystają ze specjalnego kodu VIES TVA (0% odwrotne obciążenie) wraz z obowiązkowym systemem ANAF RO e-Factura.
Polska vs Rumunia — Porównanie podatków B2B i samozatrudnienia (2026)
Przychód brutto (rocznie) Polska — Na rękę (rocznie) Rumunia — Na rękę (rocznie) Polska vs Rumunia
30 000,00 € 19 798,83 € (34,0%) 19 908,43 € (33,6%) -109,60 €
60 000,00 € 46 198,83 € (23,0%) 44 338,55 € (26,1%) +1860,28 €
85 000,00 € 66 447,66 € (21,8%) 66 838,55 € (21,4%) -390,89 €
100 000,00 € 79 647,66 € (20,4%) 80 338,55 € (19,7%) -690,89 €
120 000,00 € 97 247,66 € (19,0%) 98 338,55 € (18,1%) -1090,89 €
Gdzie zostaje więcej na rękę przy 60 000 € w 2026 r.: Polska czy Rumunia?
Przy przychodzie 60 000 € rocznie w 2026 r. dochód netto w kraju Polska wynosi 46 198,83 € (obciążenie 23,0%) wobec 44 338,55 € (obciążenie 26,1%) w kraju Rumunia.
Jak różnią się limity zwolnienia z VAT między krajami Polska i Rumunia w 2026 r.?
Polska: Krajowy limit zwolnienia z VAT podniesiony w 2026 r. do 240 000 PLN (≈ 56,1 tys. €; powyżej 23% VAT). W B2B w UE odwrotne obciążenie VAT-UE oraz wdrożenie e-faktur KSeF. Rumunia: Wysoki krajowy limit zwolnienia z TVA: 395 000 RON (≈ 79 317 €; powyżej 21% TVA w 2026 r.). Usługi B2B w UE korzystają ze specjalnego kodu VIES TVA (0% odwrotne obciążenie) wraz z obowiązkowym systemem ANAF RO e-Factura.
Jak wypadają ulgi na start w pierwszym roku działalności (Polska vs Rumunia)?
Polska: Jednoklienckie B2B (JDG) jest standardem w polskim IT, jednak fakturowanie byłego/obecnego pracodawcy za te same czynności wyklucza Ryczałt/Liniowy i ulgi ZUS; rosną uprawnienia kontrolne PIP. Rumunia: Przejrzysta ustawowa bezpieczna przystań 7 kryteriów niezależności (art. 7 pkt 3 Codul Fiscal): PFA jest prawnie chronione przed przekwalifikowaniem w etat, o ile spełnione są co najmniej 4 z 7 kryteriów autonomii.